مد و لباس

خوش تیپی و خوش لباسی با مطالب خواندنی وبلاگ مد و لباس

شلوار، تي‌شرت، بادگير، كلاه آفتابي، عينك آفتابي، گوش‌گير (يا پيشاني‌بند براي هواي بادي و ارتفاع)، جوراب ضخيم و دستمال گردن (يا كلاهي كه بند داشته باشد و بشود آن را طوري تنظيم كنيد كه روي گردن را بپوشاند). براي شلوار، پيشنهاد مي‌كنيم يك شلوار ورزشي آزاد و خنك بپوشيد....

 

 

اكثر شلوار ورزشي‌هاي خوب، آستري دارند كه به خنك شدن و گرفتن عرق بدن هم خيلي كمك مي‌كند.

 

جنس لباس: لباس‌هاي مناسب براي كوهنوردي از جنس‌هاي مختلف طبيعي و مصنوعي تهيه مي‌شوند.

پنبه الياف طبيعي: لباس‌هاي نخي يا پنبه‌اي در مجاورت آب مانند هواي باراني يا عرق كردن و خيس شدن بدن مشكل‌آفرين مي‌شوند چون دير خشك مي‌شوند و قادر به حفظ گرماي بدن شما نيستند.

2

 

پشم: نسبت به پنبه رطوبت كمتري جذب مي‌كند. بنابراين آب كمتري در خود نگه مي‌دارد و براي خشك شدن هم به زمان كمتري نياز دارد. اشكال اساسي پشم در وزن سنگين و حجم زياد آن است. هرچه مرحله توليد پشم كوتاه‌تر باشد (به پشم خام نزديك‌تر باشد) عايق بهتري در مقابل آب خواهد بود. پشم تحريك‌كننده خارش در پوست است اما بعضي از انواع آن مانند مرينوس در تماس با پوست نرم و راحت هستند.

 

 

 

الياف مصنوعي: الياف مصنوعي تقريبا جايگزين الياف طبيعي در كوهنوردي شده‌اند. اين الياف تمايل به جذب آب كمتري دارند. البته بايد ذكر كرد كه الياف مصنوعي هم مقداري آب و رطوبت جذب مي‌كنند ولي برخلاف الياف طبيعي، اين رطوبت بين الياف جاي مي‌گيرد نه درون الياف و به همين دليل وقتي خيس مي‌شوند مي‌توان آنها را چلاند و بقيه آب باقيمانده در آنها به سرعت تبخير مي‌شود.

ساختار اين‌گونه الياف به گونه‌اي است كه مي‌توانند عرق بدن را به شكل فتيله‌اي از خود عبور دهند براي همين براي لايه مجاور پوست مناسب هستند. اين الياف آب را به خود جذب نمي‌كنند.

 

 پلي‌استر و پلي‌پروپيلن:

پلي‌استر و پلي‌پروپيلن اگر در لايه مجاور پوست استفاده شوند، به صورت عايق هم به حفظ گرماي بدن كمك مي‌كنند و به عنوان لايه اول (در تماس با پوست) استفاده مي‌شوند.

3

 

معمولا اين لباس‌ها از جنس نايلوني هستند كه با يك لايه غيرتنفسي پوشش داده شده‌اند و در نتيجه يك لباس سبك و ارزان و در مقابل نفوذ آب مقاوم هستند.

 

 پارچه‌هاي تنفسي: اين پارچه‌ها داراي سوراخ‌هاي بسيار ريزي هستند كه قطر آنها از قطر مولكول آب كوچك‌تر و از قطر مولكول بخار آب بزرگ‌ترند بنابراين آب به آنها نفوذ نمي‌كند ولي بخار حاصل از عرق كردن بدن مي‌تواند از آن خارج و به بيرون هدايت شود. اين پارچه‌ها در كارخانه‌هاي مختلفي توليد مي‌شوند كه معروف‌ترين آنها با نام تجارتي گورتكس و ديگري با نام ايونت در بازار وجود دارند.

لايه پوششي ضدآب- غير تنفسي:

اشكال اصلي اين‌گونه لباس‌ها، غيرتنفسي بودن آن است. در حالي كه مانع ورود آب از بيرون به داخل مي‌شود، به عرق و بخار متصاعد شده از بدن هم اجازه خروج نمي‌دهد و در نتيجه طي يك فعاليت نيمه سنگين، بدنتان خيس خواهد شد و احساس گرماي شديد خواهيد كرد (چون آب تبخير نمي‌شود تا دما را با خود از بدن خارج كند) و به محض در آوردن لباس به دليل خيس بودن بدن، سرماي شديدي احساس خواهيد كرد و ممكن است دچار سرماخوردگي يا سرمازدگي شويد. اگر از اين نوع لباس‌ها استفاده مي‌كنيد حتما لباس اضافي هم همراه داشته باشيد تا بتوانيد لباس‌هاي خيس خود را عوض كنيد و خشك بمانيد. اين‌گونه لباس‌ها بيشتر در فرود كه بدن تعرق كمتري انجام مي‌دهد استفاده مي‌شوند.

فليس: اين پارچه كه شايد بتوان آن را پشم مصنوعي ناميد، عايق خوب گرماست و بسيار سبك است، سريع خشك مي‌شود و انواع لباس‌هاي كوهنوردي از آن دوخته مي‌شود و در بازار به فروش مي‌رود مانند كت، شلوار، دستكش و كلاه.

 

 

اين محصول نخستين‌بار به وسيله يك توليدكننده به نام پولارتك (Polar Tec) توليد شد و به همين دليل بين كوهنوردان به لباس پولار معروف است.

 

 

4

 

2

 

1

 

1

 


نوشته شده در دوشنبه 1390/1/29ساعت 13:37 توسط aseman790| (0) نظر


آخرين مطالب
» <-PostTitle->
Design By : Teblog